BREAKING NEWS: Turkish Police Seize 2 Kg SARIN Nerve Gas En Route To SYRIA From Al-Qaeda Linked Al-Nusra Terrorists

Related info:

Turkish Security Forces Find 2 Kg Cylinder With Sarin Gas Searching Homes Of Syrian Militants From Al-Qaeda Linked Al-Nusra Front


The Turkish newspaper Zaman reports …

Google translation (Original article down below):

Adana al-Qaeda operation: 12 detention (Zaman, May 28, 2013):

Security General Directorate (EGM), terrorist organizations in Turkey not do any extensive security measures in a bomb and so is the action.Some suspicious vehicles and people arriving and departing to cities being reviews. In this context, the terrorist organization Al-Qaeda and Al Nusra Front militants connected with the organization of security units in preparation for some action, had pursued the fugitives. EGM Intelligence and Terrorism Department teams with whom they are connected by a recording of the suspects were followed step by step. Also possible action plans of the organization has been reached. After reaching this information, the addresses of 12 people were identified as being connected in Adana organization. In this context, the dawn of yesterday morning with the operation of the suspects were taken into custody and brought to Adana Security Directorate.

If staying in a large number of calls made from the suspects residence information, documents and digital data were seized. Also belonging to the suspects were taken to secure the weapons and bullets for review. In addition, the addresses of the suspects were seized two kilograms in the Sarin gas. As is known, Sarin gas, known as a kind of nerve gas. Is a colorless and odorless gas that is extremely difficult for the diagnosis of, a feature that is effective and lethal. In 1991, the United Nations (UN), the sarin gas in the category of weapons of mass stored by storing banned in 1993 by the Convention on Chemical Weapons. Anti-Terror Branch of Istanbul Police Department suspects the other hand, the Directorate continues to queries. Police accused, how to obtain Gazı’nı Sarin led to the question that they will use and for what purpose. The suspects, they’ll take their supplies to areas of conflict in Syria as a priority information they put forward. The police suspects that how they reached Gazı’na work deepens Sarin. Also on the subject of chemical immediate seizure of the property of a gas with the Interior Ministry and the Prime Minister’s Office also reported.

AND as the Today’s Zaman reports:

For the leader of the Republican People’s Party (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan is “sending terrorists into Syria,” an unusually blunt choice of words to criticize the prime minister’s staunch support for the Syrian opposition. In a speech in front of a cheering crowd in Antalya, Kılıçdaroğlu declared on Sunday that Erdoğan is the “terrorist chieftain” for Syria, a term he borrowed from the Turkish jargon that has long been used to refer to Abdullah Öcalan, the currently jailed leader of the Kurdistan Workers’ Party (PKK).

Original article:

Adana’da El Kaide operasyonu: 12 gözaltı (Zaman, May 28, 2013):

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), terör örgütlerinin Türkiye genelinde her hangi bir bombalı ve benzeri eylem yapmaması geniş güvenlik önlemleri alıyor.

Şehirlere giriş ve çıkış yapan bazı şüpheli araç ve kişiler incelemeden geçiriliyor. Bu çerçevede terör örgütü El Kaide ve bu örgütle irtibatlı El Nusra Cephesi militanlarının bazı eylem hazırlığında olan güvenlik birimleri, zanlıları takibe aldı. EGM İstihbarat ve Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından adım adım izlenen şüphelilerin kimlerle irtibatlı oldukları kayıt altına alındı. Ayrıca örgütün olası eylem planlarına ulaşıldı. Bu bilgilere ulaşıldıktan sonra Adana’da örgütle irtibatlı olduğu belirlenen 12 kişinin adresleri tespit edildi. Bu kapsamda dün sabah yapılan şafak operasyonu ile zanlılar gözaltına alınarak Adana Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Zanlıların kaldıkları ikametlerde yapılan aramalarda ise çok sayıda bilgi, belge ve dijital verilere el konuldu. Ayrıca zanlılara ait olduğu belirlenen silah ve mermilerde incelenmek üzere emniyete götürüldü. Bunun yanı sıra zanlılara ait adreslerde iki kilogram da Sarin gazı ele geçirildi. Bilindiği üzere Sarin gazı, bir çeşit sinir gazı olarak biliniyor. Renksiz ve kokusuz olduğu için teşhisi de son derece zor olan bu gaz, etkili ve öldürücü bir özellik taşıyor. 1991 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kitle silahı kategorisine de alınan Sarin gazının depolanarak saklanması da Kimyasal Silahlar Konvensiyonu tarafından 1993 yılında yasaklandı. Öte yandan zanlıların Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorguları da  devam ediyor. Polis zanlılara, Sarin Gazı’nı nasıl temin ettikleri ve bunu ne amaçla kullanacakları yönünde soru yöneltti. Zanlılar, ellerindeki malzemeleri öncelikli olarak Suriye’de çatışma bölgelerine götürecekleri yönünde bilgi verdikleri ileri sürüldü. Polis, zanlıların Sarin Gazı’na nasıl ulaştıkları yönündeki çalışmalarını da derinleştiriyor. Ayrıca kimyasal özellik taşıyan bir gazın ele geçirilmesi üzerine konu anında İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlığa da bildirildi.

3 thoughts on “BREAKING NEWS: Turkish Police Seize 2 Kg SARIN Nerve Gas En Route To SYRIA From Al-Qaeda Linked Al-Nusra Terrorists”

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.